You are here:  / Architektura / Większy popyt na pracę przed świętami

Większy popyt na pracę przed świętami

Jak wynika z raportu agencji zatrudnienia, w tym sezonie przedświątecznym rośnie popyt na pracę tymczasową wśród sklepów, hipermatketów oraz pozostałych dostawców. Największy popyt jest zgłaszany na przełomie listopada oraz grudnia. Wzrost popytu na pracę zawdzięczamy okresowi przed Mikołajkami.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę tymczasową przez świętami BN?

Największe zapotrzebowanie na pracę tymczasową w okresie przedświątecznym zgłaszają sieci kosmetyczne, drogerie, sklepy odzieżowe, firmy handlujące upominkami, a także duże koncerny z branży tzw. produktów szybkozbywalnych, obejmującej m.in. artykuły spożywcze i środki czystości.

Pod koniec roku można także znaleźć pracę w branży logistycznej, tam gdzie w grę wchodzi zwiększone pakowanie i wysyłka oraz z handlu, czyli do obsługi sprzedaży przedświątecznej.

Kto może zarobić najwięcej?

Według agencji Manpower średnie wynagrodzenie pracownika tymczasowego w okresie przedświątecznym wynosi ok. 12 zł brutto za godzinę, zdarzają się także oferty lepiej płatne: od 15 do 23 zł.

Wg raportu agencji Adecco Poland najwięcej w okresie przedświątecznym mogą zarobić hostessy (16-18 zł/godz. brutto) oraz operatorzy wózków widłowych (15-17 zł/godz.). Najniższe stawki (10-12 zł/godz.) zaoferowano pakowaczom, doręczycielom i magazynierom.

Najwięcej ludzi potrzebnych jest na stanowiska pomocnicze np. pomocy sklepowej, pracownika obsługi klienta, pakowacza prezentów, sprzedawcy. Poszukiwani są także animatorzy i hostessy, później można spotkać ich w centrum handlowym w roli Mikołajów i Śnieżynek

Warto podkreślić, że pracę tymczasową jest także łatwo znaleźć po świętach, kiedy firmy rozpoczynają okres przeprowadzania inwentaryzacji – zazwyczaj koniec grudnia lub początek stycznia. Praca przy inwentaryzacji często wiąże się z godzinami nocnymi. Zarobki najczęściej kształtują się na poziomie 12-15 zł/godz. brutto.

Pracownicy zatrudniani w formie tymczasowej mogą liczyć przeważnie na umowy zlecenia.

Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się oferty roznoszenia świątecznych ulotek. Jednocześnie zmalała liczba ofert dla Śnieżynek czy Mikołajów i są to zdecydowanie rzadsze zamówienia, niż jeszcze kilka lat temu.

Praca tymczasowa to duża elastyczność i wykonywanie zadań w różnych godzinach. Dlatego też zdarzają się zarówno oferty na 5-6 godzin danego dnia, jak i takie, które wymagają obecności przez 10-12 godzin. Czasami obowiązuje podział na osoby do pracy w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku i do pracy w weekendy: od piątku popołudniu, przez sobotę i niedzielę.

Podobne artykuły tematyczne o nieruchomościach: