You are here:  / Budownictwo / Poszczególne typy wkrętów

Poszczególne typy wkrętów

tania-blacha-10Wśród wkrętów używanych w budownictwie wyróżnia się zarówno te gwintowane, jak i bezgwintowe, tak zwane wiertnicze. Jednakże obowiązuje tu inna nazwa, bezpośrednio przystosowana do tego typu urządzeń, czy też może bardziej konkretnie narzędzi.

Otóż wyróżnić tu można wkręty samowiercące. Oczywiście nie da się ich wprowadzić bez ingerencji człowieka, ale wówczas nie potrzeba wiertarek, gwintownic i elementów umożliwiających późniejsze wkręcenie elementu. Ten bowiem jest wwiercany w daną płaszczyznę. Zasada działania jest tu podobna do tej, w której to używa się gwoździ, choć wkręt taki wygląda inaczej.

W tym przypadku najbardziej popularne są blachowkręty. To w zasadzie to samo, co wspomniane już wkręty. Wówczas to mówi się o tym, że przygotowany wcześniej otwór posiada mniejszą średnicę, niż część podobna do wiertła, a weń wprowadzana. To samo dotyczy elementów określanych, jako wkręty do drewna. W zasadzie wiertło, które to może pomagać przy dokręcaniu, zespalaniu blachy z inną płaszczyzną, równie dobrze spełnia swoją rolę w przypadku drewna. Jeżeli jednak użyje się wkrętów konkretnie przystosowanych do drewna, to te w spotkaniu ze stalą mogą się nie sprawdzić.

Podobne artykuły tematyczne o nieruchomościach: