You are here:  / Usługi / Jak kupić mieszkanie?

Jak kupić mieszkanie?

Jak kupić mieszkanie?

Kiedy pojawia się pomysł odnośnie do kupna mieszkania, od razu nasuwają się pytania: W jaki sposób kupić mieszkanie? Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Jak kupić to wymarzone mieszkanie? Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Tutaj musisz sobie zadać pytanie: Jak duże ma to być mieszkanie? Jaka powierzchnia mieszkania? Ile pomieszczeń potrzebujesz?

I najważniejsza kwestia ile chcesz wydać na mieszkanie i czy to będzie gotówka, czy kredyt? Jeżeli interesuje Cię kredyt to warto umówić się z doradcą finansowym i sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby kupić mieszkanie, należy w pierwszej kolejności zaplanować budżet, biorąc pod uwagę takie koszty dodatkowe jak: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja doradcy który pośredniczy przy sprzedaży.
Jakimi kryteriami należy się kierować przy kupnie mieszkania?

Lokalizacja – Czy interesuje Cię centrum, czy obrzeża danej miejscowości. Jaka jest komunikacja i jak blisko od nieruchomości? Czy w pobliżu są parkingi, garaże, sklepy i punkty usługowe, urzędy, szkoły, przedszkola, place zabaw? Czy są tereny spacerowe? Jakie jest otoczenie- czy w pobliżu są np. jakiejś zakłady przemysłowe i jakie są plany zagospodarowania przestrzennego.

Rodzaj zabudowy – Czy interesują Cię duże osiedla, czy kameralne osiedla o niskiej zabudowie, kamienice lub ekskluzywne osiedla, które są odgrodzone i dobrze chronione.

Budynek – Jaki wiek? Z jakich materiałów zbudowany? Jaki ogólny stan budynku – elewacja i dach.

Mieszkanie – Jakie piętro? Jaki rozkład mieszkania – czy pokoje są przejściowe, czy niezależne? Jaki jest jego stan – czy odnowione, czy jest do odświeżenia, czy może do całkowitego remontu. Jaki jest stan okien i drzwi oraz podłóg. Jak jest ułożenie mieszkania – okna wychodzą na południe i zachód. Takie mieszkania zawsze są cieplejsze. Jaki mamy widok z okien czy jest też balkon, może jakiś ogródek, czy jest piwnica, komórka, strych lub garaż. Czy w cenie mieszkania są meble lub sprzęt AGD. I co ważne jakie są koszty utrzymania mieszkania czynsz, ogrzewanie, prąd, gaz itp.

Jak już ustaliliśmy, co nas interesuje, przystępujemy do oględzin wybranego mieszkania w celu podjęcia decyzji czy kupić mieszkanie w tej okolicy.
Od czego zacząć podczas oględzin mieszkania?

Przede wszystkim od pory dnia. W dzień zobaczysz dużo więcej szczegółów w danej nieruchomości. Pytaj o wszystkie szczegóły związane z nieruchomością np. jaki jest sposób zarządzania nieruchomością wspólną, dowiedz się, jacy są sąsiedzi, Kidy sprzedający opuści mieszkanie. Musisz pamiętać o tym, że to ty staniesz się lokatorem tego mieszkania i nie bój się zadawać nawet według Ciebie najdziwniejszych pytań. Dobrze zastanów się, czy cena jest na tyle atrakcyjna, biorąc tu pod uwagę wszystkie twoje kryteria, które zostały przez Ciebie wyznaczone, aby kupić to mieszkanie.
Jaki jest stan prawny nieruchomości?

Jeżeli chcesz kupić mieszkanie, które zostało już przez Ciebie wybrane to należy się teraz przyjrzeć temu od strony prawnej. Najpierw poproś właściciela mieszkania o akt notarialny kupna mieszkania Lu przydział członkowski, jeżeli jest to mieszkanie spółdzielczo –własnościowe. Możesz sprawdzić też księgę wieczystą ( chociaż zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy tej księgi nie ma, dotyczy to głównie mieszkań spółdzielczo-lokatorskich). Bardzo ważne jest, aby sprzedający przygotował dla Ciebie zaświadczenie o braku zaległości czynszowych. Zapytaj właściciela czy prowadzi działalność gospodarczą, bo mieszkanie może być w środkach trwałych. W ważne też, żeby sprzedający zobowiązał się do wymeldowania wszystkich osób z danego lokalu, który chcesz kupić.

Prawda jest taka, że sytuacja prawna każdego lokalu rozpatrywana w różny sposób i mogą być potrzebne czasami dodatkowe dokumenty. W takim wypadku zawsze możesz się zwrócić do doradcy rynku nieruchomości lub notariusza. Na końcu i tak trzeba się udać do notariusza, żeby przenieść własność mieszkania.

Jak już wszystkie formalności zostały zakończone pozostaje tylko jeszcze dopełnić formalności związane z zarządca wspólnot lub spółdzielnią oraz załatwienie spraw w zakładzie energetycznym i gazowniczym.

Zadając sobie pytanie: Jak kupić mieszkanie, można odpowiedzieć, nie że jest to inwestycja długo terminowa i powinna być dobrze przemyślana.

Podobne artykuły tematyczne o nieruchomościach: